امروز سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸

ایجاد PDF ایمیل چاپ

چگونه می­توانیم از الگوهای دینی به نحوی جذاب برای تربیت کودکان استفاده کنیم؟

نویسنده:
Administrator
بازدیدها:
1058
رتبه‌بندی:
 
رأی برای این آیتم:
خوب - بد

پاسخ

 

چنان که می­دانیم، کودکان با نظر در اعمال بزرگ‌ترها، شیوۀ زندگی را می‌آموزند. اولین الگوهای کودکان پدر و مادر و اطرافیان نزدیک هستند. بی­شک رفتار والدین در نظر کودکان ایده ئال و درست می­نماید. بنابراین جذابیت به صورت ذاتی در والدین وجود دارد. حال اگر والدین با منشی دین­مدارانه اخلاقیات را برای کودکان به نمایش بگذارند، کودک گام اول الگوپذیری را به بهترین وجه سپری می­کند.

بنابراین اولین گام مربوط به والدین است. در این مرحله والدین باید بسیار مراقب باشند تا میان گفتار و عمل آن­ها تضادی نباشد. امام صادق علیه­الاسلام می‌فرمایند: «ان العالم اذا لمی عمل بعلمه زلت موعظته عن القلوب کما یزل المطر عن الصفا»؛ (بحارالانوار، ج 27، ص 39) هر گاه شخص عالم به مقتضای علم خویش عمل نکند، اثر موعظه­اش همچون آب باران بر روی سنگ صاف از قلب­های مردم محو خواهد شد. بنابراین اگر کودک تضادی ببیند، به صورت ناخودآگاه سلب اعتماد می­کند و پدر و مادر به عنوان واسطۀ معارف دینی زیر سئوال خواهند رفت و به این ترتیب الگوهای غیر دینی نیز در زندگی کودک نقش بازی خواهند کرد.

در مورد بحث جذابیت نیز باید بدانیم، روایت به صورت داستانی یکی از مؤثرترین و در عین حال کهن‌ترین روش­های انتقال هنجارها بوده است. کودکان با شنیدن روایت­ها و داستان­ها خود را در موقعیت داستان تجسم می­کنند و از آن تأثیر می­پذیرند. در تاریخ اسلام نیز بسیاری از وقایع را می­توان به صورت داستانی یافت و این بهترین راه الگوسازی جذاب برای کودکان است. بعضی از الگوهای قرآنی که روایت آن‌ها به صورت داستانی در قرآن آمده است را به صورت فهرست‌وار ذکر می‌کنیم:

- یوسف، قهرمان مقاومت در مقابل شهوت.

- جوانان کهف، اسوه‌های مهاجرت در راه خدا برای رشد و هدایت.

- اسماعیل، نماد تسلیم در مقابل فرمان خدا

- ابراهیم، الگوی فطرت جویی، عادت گریزی و بت شکنی

- نوح، الگوی پایداری و استقامت در تبلیغ دین

- ایوب، قهرمان صبر و تحمل در شداید روزگار

- داوود جوان، نمونه شهامت و شجاعت در مبارزه با طاغوت.

مجموعه